About
Magda Linette
Date of Birth/Ur.: 12 luty 1992
Height/Wzrost: 1,71 m
Weight/Waga: 59 kg
Status: Pro (2009)
WTA RANKINGS: 83 SINGLES
Poznań, Poland
Social Media

Magda Linette

 

 

Biografia

 
Magda Linette (ur. 12.02.1992) to obecnie pierwsza rakieta polskiego kobiecego tenisa. Poznanianka po kwietniowym turnieju w Katowicach jako dziewiąta Polka w historii awansowała do setki najlepszych zawodniczek na świecie (WTA).

Magda swoją przygodę z tenisem zaczęła w wieku pięciu lat. Pierwsze kroki na korcie stawiała pod okiem swojego taty Tomasza Linette – trenera tenisa. Następnym szkoleniowcem był trener Michał Dembiński, który przygotował ją do rywalizacji turniejowej.

Przez dziewięć lat (do roku 2012) głównym trenerem prowadzącym był Jakub Rękoś. Pod jego okiem Magda zdobyła wiele krajowych i międzynarodowych tytułów – w swoim pierwszym zawodowym sezonie po wejściu na listę WTA awansowała o niemal 1000 pozycji w rankingu, plasując się na 147 miejscu.

Ogromny wkład w rozwój kariery Magdy mieli również trenerzy przygotowania sprawnościowego, w szczególności trenerzy: Kazimierz Piber, Tomasz Garsztka i Marek Cisowski, a także fizjolog Ewa Zieman, psycholog Paweł Habrat i fizjoterapeuci: Marcin Sowa i Paweł Cisowski.

Magda od najmłodszych lat przejawiała ogromny talent, który w połączeniu z wyjątkową pracowitością doprowadził ją do miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Kadra

 
Aktualnie trenerem Magdy jest IZUDIN ZUNIC (Chorwacja) a trenerem przygotowania fizycznego MATKO JELCIC (Chorwacja).

Największe sukcesy:

 
Wielokrotna mistrzyni Polski w singlu, deblu, mikście we wszystkich kategoriach wiekowych oraz zdobywczyni złotego medalu w drużynowych Mistrzostwach Polski kobiet (reprezentując barwy klubu WKS Grunwald).

Mistrzyni Europy do lat 16 w grze podwójnej (w parze z Paulą Kanią).

Drużynowa mistrzyni Europy do lat 16, zwyciężczyni wielu turniejów międzynarodowych TE w kategoriach U14, U16.

Reprezentatka Polski w turniejach juniorskich Wielkiego Szlema (dwukrotna ćwierćfinalistka w grze deblowej: Roland Garros i Wimbledon).

W ciągu swojego pierwszego zawodowego sezonu (2009 – 2010) awansowała z 1008 na 194 miejsce w rankingu WTA (z bilansem meczów 42-10).

W listopadzie 2014 Magda wygrała swój pierwszy turniej WTA w Chinach. Magda posiada na swoim koncie również 10 indywidualnych zwycięstw w turniejach ITF oraz 8 w grze podwójnej. Linette reprezentowała Polskę 6-krotnie podczas meczy międzypaństwowych (Puchar Federacji).

W sezonie 2015, Magda po raz pierwszy wystąpiła w turnieju głównym Wielkiego Szlema w Wimbledonie, Roland Garros oraz US Open. W tym ostatnim dotarła do II rundy. W październiku 2015 roku osiągnęła swój największy sukces dochodząc do finału WTA w Tokio.